تابستان سال 1388

 

من و مادرو پدرم آخرین هفته تابستان ١٣٨٨ به استان گیلان و اردبیل سفر کردیم . در مسیر سفر از شهر قزوین به لوشان و سپس منجیل و رودبار رفتیم . شهریور امسال مصادف با ماه مبارک رمضان بود و ما ناچار بودیم برای خوردن ناهار ، بیرون از شهرهای مسیر سفر توقف کنیم بنابر این به شهر رستم آباد رسیدیم و در مسیر شهر توتکابن کنار رودخانه توقف کردیم و ناهار خوردیم .
بعد از ناهار دوباره به سمت شمال به حرکت خودمان ادامه دادیم و در مسیر خود از شهرهایی نظیر سراوان ، فومن ، صومعه سرا ، عبور کردیم .نرسیده به شهر صومعه سرا در کنار یک جنگل زیبا ایستادیم و چایی خوردیم . وقتی به سمت تالش به راه افتادیم من و مادرم در ماشین خوابمان برد تا اینکه وقتی بیدارشدیم به شهر تالش رسیدیم .
تالش یک شهرسرسبز و زیبا در شمال غربی ایران و حاشیه دریای خزر است . نام قدیم تالش هشتپر است . وقتی به این شهر رسیدیم غروب شده بود و پدرم خسته شده بود بنابراین یک خانه جنگلی اجاره کردیم و پس از گذاشتن چمدانها در داخل اتاق به سمت جنگل تالش رفتیم .راه جنگل خاکی و کوهستانی بود و ما باید تمام مسیر را پیاده راه می رفتیم . همانطور که سرگرم دیدن مناظر جنگل بودیم ، نم نم باران شروع شد ولی ما به راهمان ادامه دادیم تا اینکه باران شدید شد و ما دوباره به پایین کوه برگشتیم .البته به کلی خیس شده بودیم . برای همین مقداری از راه را پیاده آمدیم و بعد سوار تاکسی شدیم . وقتی به خانه رسیدیم به حمام رفتیم چون خیس و گلی شده بودیم . آن شب پس از تماشای برنامه های تلویزیون خوابیدیم اما هوا خیلی سرد بود .
صبح روز بعد به سمت آستارا به راه افتادیم و یکراست به بازارچه ساحلی آستارا رفتیم . نزدیک ظهر بود که لب دریا رفتیم و در کنار ساحل میوه خوردیم . پدرم از فروشندگان کنار ساحل برای من یک بادبادک خرید که به شکل هواپیمای جنگی بود . ناهار را در کنار جاده اردبیل خوردیم ، جایی که مرز بین ایران و کشور آذربایجان را نرده کشی کرده بودند و منطقه ممنوعه بود .
در ادامه مسیر از گردنه حیران رد شدیم و به ارسباران رسیدیم . واقعاٌ جای قشنگی بود . چون ما بالای کوه و میان ابرها بودیم و از آن بالا همه جا پیدا بود و منظره خیلی قشنگی داشت .
بعد از گردنه حیران به شهر اردبیل رسیدیم و دوباره به سمت آستارابازگشتیم . این بار از کوه سبلان پایین آمدیم و برای اینکه استراحت کنیم در حاشیه جاده توقف کردیم و کنار یک تپه سرسبز نشستیم و چای خوردیم و عکس گرفتیم . البته آن جا باران نیامده بوده ولی هواخیلی سرد بود .
وقتی به آستارا برگشتیم و از تالش عبور کردیم در کنار "جنگل گیسوم " به یک هتل رفتیم تا شب را آنجا بمانیم ، چمدانهایمان را داخل اتاق گذاشتیم به سمت جنگل و ساحل گیسوم رفتیم . در این جنگل فقط کیف می داد تنفس کنیم چون درختان بسیاری داشت .
صبح روز دوم به صومعه سرا و فومن و شفت و سپس سراوان بازگشتیم و ناهار را در یک رستوران در حاشیه رودبار خوردیم . عصر هم به قزوین رسیدیم و از همان راه به خانه برگشتیم .

loading...
  

 

/ 0 نظر / 20 بازدید