والیبال

والیبال ورزشی است که امروزه در میان مردم ایران وجهان از اهمیت بالایی برخوردار است .

این ورزش بین دو تیم صورت گرفته که مجموعا با 12 نفر انجام می گیرد . که در هر تیم 6 نفر بازی می کنند. این 6 نفر به صورت 3 نفر بازیکن در قسمت عقب(چپ،وسط، راست ) و3 نفر در قسمت جلو (چپ جلو ،وسط جلو، راست جلو) بازی می کنند. بدین ترتیب هر بازیکن به منظور پوشاندن یک قسمت از میدان در نظر گرفته می شود.

هدف از این بازی : ضربه زدن به توپ و رد کردن آن از بالای تور به زمین حریف مقابل و دریافت امتیاز می باشد.

تجهیزات مور نیاز:

1)توپ :

توپ والیبال باید کاملا گرد ، به رنگ روشن یکنواخت ، با رویه خارجی چرم نرم مخصوص و بدون بند باشدو جداره  درونی آن باید از جنس لاستیک ساخته شود. قطر توپ 65-67 سانتی متر و وزن آن 260- 280 گرم خواهد بود .

2)لباس و کفش :

اعضای هر تیم باید ازلباس یکسان استفاده نمایند و در این رابطه باید از پیراهن و شورت ورزشی ، کفشهای کتانی تخت لاستیکی بدون پاشنه استفاده گردد.استفاده از کلاه یا هر گونه وسیله دیگری که ممکن است به بازیکن دیگر اسیب بزند غیر مجاز می باشد.تمام بازیکنان باید پشت پیراهن خود شماره ای به ارتفتع 15 سانتی متر داشته باشند. این شماره در جلوی پیراهن باید ارتفاع 10 سانتی متر تکرار گردد.لباس بازیکنان باید به گونه ای باشد که امکان تبادل حرارتی بدن ورزشکار به سهولت تامین گردد.

3) مشخصات و ابعاد زمین :

زمین بازی مستطیلی است به طول 18 متر و به عرض 9 متر که سطح آن باید کاملا صاف و بدون برجستگی بوده وتا ارتفاع 7 متری عاری از هر نوع مانعی باشد این ار تفاع از سطح زمین اندازه گیری می شود.

زمین بازی به وسیله خطوطی به پهنای 5 سانتی متر محدود شده است .این خطوط شامل میدان بازی محسوب شده و حداقل باید 2 متر از از کلیه موانع اطراف فاصله داشته باشد.

منطقه سرویس : به وسیله دو خط به طول 15سانتی متر و به عرض 5 سانتی متر محدود شده است و تا فاصله 2 متری نباید مانعی وجود داشته باشد . 

 

 

/ 0 نظر / 30 بازدید